Jetra je vitalni organ koji filtrira krv i detoksikuje telo. Adenom jetre je benigni tumor koji može ponekad izazvati komplikacije poput krvarenja. Postoje različiti tipovi adenoma i simptomi variraju. Faktori rizika uključuju hormonsku terapiju i metaboličke poremećaje. Dijagnostika zahteva ultrazvučne i CT preglede, a lečenje može biti konzervativno, hirurško ili minimalno invazivno.
Ahalazija je poremećaj motiliteta jednjaka, karakterisan neuspehom mišićne kontrakcije i opuštanja donjeg ezofagealnog sfinktera (LES) . Glavni simptomi su disfagija, regurgitacija i gubitak težine. Uzroci nisu potpuno poznati, ali uključuju mogući autoimuni odgovor. Dijagnoza se potvrđuje manometrijom, a lečenje je palijativno, uključujući dilataciju i miotomiju.
Jetra je najveća žlezda u telu koja obavlja mnoge vitalne funkcije. Ascites je stanje nakupljanja tečnosti u abdomenu, često uzrokovano cirozom jetre. Simptomi uključuju nadutost i otežano disanje. Dijagnoza se postavlja kroz medicinska ispitivanja. Lečenje uključuje dijetu sa malo natrijuma, diuretike i izbegavanje alkohola. Promena stila života može smanjiti komplikacije.
Ciroza je ožiljno stanje jetre koje nastaje zbog dugotrajnog oštećenja. Uzroci uključuju zloupotrebu alkohola, hepatitis C i nealkoholni steatohepatitis. Simptomi su gubitak apetita, mučnina, svrab, žutica i ascites. Dijagnoza se postavlja krvlju, skeniranjem ili biopsijom. Ne postoji lek; lečenje uključuje kontrolu simptoma i transplantaciju jetre. Prevencija uključuje moderaciju alkohola i...
Divertikulum jednjaka je retko stanje koje obično ne zahteva lečenje osim ako postoje ozbiljni simptomi ili prateća oboljenja. Postoje različiti tipovi divertikuluma, kao što su Zenkerov, srednji i epifrenski. Simptomi uključuju probleme s gutanjem, bol i regurgitaciju. Dijagnoza se postavlja kroz testove kao što su gutanje barijuma i endoskopija, a lečenje obuhvata promene u ishrani i...
Ezofagitis je zapaljenje jednjaka koje izaziva simptome poput bolnog gutanja, refluksa kiseline i gorušice. Može biti uzrokovan infekcijama ili iritacijama, a leči se lekovima protiv kiseline, antifungalnim i antivirusnim lekovima, promenama ishrane i načina života. Alternativni tretmani mogu uključivati biljne preparate i relaksaciju, ali uvek treba konsultovati lekara.
Gastritis je upala sluznice želuca koja može biti akutna ili hronična. Uzroci uključuju infekciju bakterijom Helicobacter pylori, prekomerni unos alkohola, stres, lekove kao što su NSAID, i refluks žuči. Simptomi su mučnina, povraćanje i bol u stomaku. Dijagnostika uključuje testove na heliko bakteriju, endoskopiju i rendgenske snimke. Lečenje zavisi od uzroka i može uključivati antibiotike,...
Gastroenterologija je medicinska grana koja se bavi bolestima digestivnog trakta. Gastroenterološki pregledi su važni za dijagnostiku i lečenje problema sa organima kao što su jednjak, stomak, creva, jetra i pankreas. Pregled podrazumeva razgovor, fizički pregled i moguće dodatne analize. Ova vrsta pregleda pomaže u ranoj dijagnostici i ne zahteva hirurške intervencije.
Jetra je ključni organ odgovoran za mnoge funkcije kao što su regulacija holesterola i filtriranje toksina. Hepatomegalija, uvećana jetra, može biti simptom različitih bolesti i stanja poput hepatitisa, masne bolesti jetre ili srčanih problema. Rano postavljanje dijagnoze je važno. Lečenje zavisi od uzroka, uključujući promene načina života kao što su zdrava ishrana i prestanak konzumacije...
Holecistitis je upala žučne kese, može biti akutna ili hronična. Uzrok najčešće leži u kamenju koje blokira žučne kanale, što izaziva bol i komplikacije poput infekcije ili gangrene. Faktori rizika uključuju starost, ženski pol i gojaznost. Dijagnoza se postavlja testovima krvi i snimanjima, a lečenje obuhvata infuzije, antibiotike i eventualno operaciju uklanjanja žučne kese.
Ileus je stanje kada peristaltika creva uspori ili se zaustavi, uzrokujući opstrukciju. Može nastati zbog operacije, lekova, Parkinsonove bolesti ili Kronove bolesti. Simptomi su nadimanje, mučnina i zatvor. Dijagnostika uključuje fizički pregled i snimanje. Lečenje varira od promene ishrane do operacije. Prevencija uključuje smanjenje lekova nakon operacije i poznavanje faktora rizika.
Pankreatitis je zapaljenje pankreasa koje može biti akutno ili hronično. Uzroci uključuju kamen u žuči i alkohol, dok simptomi obuhvataju bol u stomaku, mučninu i probleme sa varenjem. Dijagnoza se postavlja putem analiza krvi, skeniranja ili ERCP. Lečenje zavisi od tipa pankreatitisa i uključuje hospitalizaciju, lekove, ili operaciju. Prevencija podrazumeva zdravu ishranu i izbegavanje...
Perianalna fistula je trakt koji vodi od analnog kanala do kože blizu analnog otvora, izazivajući simptome poput iscedka, iritacije i bola. Uzroci uključuju upalne bolesti creva, infekcije i traume. Dijagnoza se postavlja kroz fizikalni pregled i imaging (ultrazvuk, MR ili CT) . Lečenje obuhvata hirurške zahvate i može uključivati konzervativne metode i farmakoterapiju.
Steatoza jetre označava prisustvo viška masti u jetri, često bez simptoma, ali može otežati rad jetre. Postoje dva glavna tipa: metabolička i alkoholna bolest masne jetre. Rizik faktori uključuju gojaznost, insulinsku rezistenciju, dijabetes tipa 2 i konzumiranje alkohola. Lečenje uključuje gubitak težine, prestanak alkohola, vežbanje i promene u ishrani.
Tumori žučne kese, uključujući adenokarcinom kao najčešći, mogu biti benigni ili maligni. Simptomi uključuju bol u stomaku, mučninu, groznicu, drhtavicu i žuticu. Dijagnostika se sastoji od testova krvi, skeniranja i laparoskopije. Lečenje zavisi od stadijuma raka i može uključivati operaciju, hemoterapiju i radioterapiju, sa ciljem uklanjanja ili smanjenja tumora.
Holangitis je upala žučnih kanala i može biti akutni ili hronični. Vrste uključuju akutni bakterijski, primarni bilijarni, i primarni sklerozirajući holangitis. Simptomi su groznica, bol i žutica. Dijagnoza se postavlja klinički uz testove krvi i snimanja. Lečenje uključuje endoskopsku drenažu, antibiotike i dodatne terapije za hronične oblike.