Angiofibrom -
Angiofibrom je tumor sastavljen od krvnih sudova i vezivnog tkiva, često se javlja u nazofarinksu kod mladih muškaraca. Može biti agresivan i proširiti se na okolne strukture. Simptomi uključuju zapušenost nosa, krvarenje i bol. Dijagnoza obuhvata klinički pregled i radiološka ispitivanja. Lečenje uključuje hiruršku intervenciju, radioterapiju i praćenje.
Angiosarkom -
Angiosarkom je retka i agresivna maligna bolest koja se razvija u sluznici krvnih i limfnih sudova. Najčešće se javlja na koži glave i vrata, ali može uticati i na unutrašnje organe. Rizik od bolesti povećavaju faktori poput radijacije i genetskih promena. Dijagnostika uključuje MR i histopatološku analizu, dok lečenje podrazumeva hirurgiju, zračenje i hemoterapiju.
Benigni tumori -
Benigni tumori pluća su nekancerogene mase koje se ne šire na druge delove tela. Obično rastu sporo i mogu se povući sami od sebe. Tipovi uključuju hamartome, bronhijalne adenome i papilome. Uzroci su nepoznati, ali mogu biti povezani s infekcijama i upalama. Dijagnoza se vrši rendgenskim snimcima, CT skenovima i biopsijama, a lečenje zavisi od simptoma i veličine tumora.
Fibroadenom -
Fibroadenom je benigna kvržica dojke, najčešće kod žena u reproduktivnoj dobi. Postoje četiri tipa: jednostavni, složeni, gigantski i juvenilni. Simptomi obuhvataju opipljivu kvržicu koja može biti osetljiva. Dijagnoza uključuje fizički pregled, ultrazvuk, mamografiju i eventualno biopsiju. Lečenje obično nije potrebno, osim u slučaju rasta ili nelagodnosti.
GIST -
GIST je retki tumor digestivnog trakta, potiče iz intersticijskih ćelija Cajal. Uzrokovan je genetskim mutacijama, najčešće u genima KIT i PDGFRA. Faktori rizika uključuju porodične sindrome, dok su simptomi često neprimetni ili uključuju bol, krvarenje i gubitak apetita. Dijagnostikuje se kroz anamnezu, snimanja, endoskopiju i biopsiju. Lečenje obuhvata monitoring, hirurgiju, ciljanu terapiju...
Kalcifikacija u dojkama -
Kalcifikacije u dojkama su male naslage kalcijuma, često benigne i nevidljive na samopregledu, ali se otkrivaju mamografijom. Postoje mikrokalcifikacije, koje mogu nagovestiti rani rak dojke, i makrokalcifikacije, tipično benigne. Uzroci uključuju starenje, fibroadenome, povrede, upale i visok unos kalcijuma. Lečenje zavisi od dijagnostike i može uključivati operaciju ako je potrebno.
Karcinom dojke -
Karcinom dojke je najčešća maligna bolest među ženama. Rano otkrivanje je ključno za uspešno lečenje, pa se preporučuju redovni samopregledi i mamografije. Faktori rizika uključuju starost, genetske mutacije i životne stilove. Simptomi mogu biti promene na dojci, a prevencija uključuje zdravu ishranu i fizičku aktivnost. U Domovima zdravlja obavlja se skrining i edukacija.
Mezoteliom -
Mezoteliom je retka i agresivna vrsta raka koja se formira u mezotelu, najčešće uzrokovana izloženostima azbestu. Postoje različiti tipovi mezotelioma, a simptomi variraju u zavisnosti od lokacije. Dijagnostika uključuje radiološke preglede i biopsije, dok lečenje obuhvata hirurgiju, hemoterapiju, radioterapiju, imunoterapiju i palijativnu negu.
Tumor dojke -
Tumor dojke obično pogađa žene, ali i muškarci mogu biti pogođeni. Delimo ih na benigne (nekancerozne) i maligne (kancerozne) . Simptomi uključuju kvržice i promene na dojci. Dijagnoza se vrši pregledima poput mamografije i biopsije. Lečenje uključuje hirurgiju, radioterapiju, hemoterapiju i hormonsku terapiju, u zavisnosti od tipa i stadijuma tumora.
Tumor jajnika -
Tumorske promene jajnika obuhvataju abnormalnosti poput benignih i malignih izraslina kao što su ciste, teratomi i rak. Simptomi mogu uključivati bolove u donjem delu stomaka, nadutost i menstrualne promene. Faktori rizika su genetski, hormonski i reproduktivni. Dijagnoza se postavlja putem ultrazvuka, CT-a, MR-a i biopsije, a lečenje uključuje hirurgiju, hemoterapiju i hormonoterapiju.
Tumor kože -
Tumor kože može biti benigni ili maligni, s glavnim faktorima rizika kao što su UV zraci i genetska predispozicija. Simptomi uključuju promene na koži, a dijagnoza obuhvata vizuelni pregled, dermatoskopiju i biopsiju. Faze tumora variraju od površinskih do onih koji se šire, a lečenje uključuje hirurgiju, krioterapiju, radioterapiju i imunoterapiju.