Abdominalna hirurgija -
Abdomen je regija između grudnog koša i karlice, koja sadrži organe kao što su stomak, creva, jetra i bubrezi. Abdominalna hirurgija obuhvata dijagnostiku i tretman oboljenja ovih organa. Simptomi ozbiljnih stanja uključuju produženu dijareju, krv u stolici i otečen stomak. Prevencija bolesti uključuje male obroke, dovoljno vode, vežbanje i izbegavanje alkohola i cigareta.
Adenom jetre -
Jetra je vitalni organ koji filtrira krv i detoksikuje telo. Adenom jetre je benigni tumor koji može ponekad izazvati komplikacije poput krvarenja. Postoje različiti tipovi adenoma i simptomi variraju. Faktori rizika uključuju hormonsku terapiju i metaboličke poremećaje. Dijagnostika zahteva ultrazvučne i CT preglede, a lečenje može biti konzervativno, hirurško ili minimalno invazivno.
Ahalazija -
Ahalazija je poremećaj motiliteta jednjaka, karakterisan neuspehom mišićne kontrakcije i opuštanja donjeg ezofagealnog sfinktera (LES) . Glavni simptomi su disfagija, regurgitacija i gubitak težine. Uzroci nisu potpuno poznati, ali uključuju mogući autoimuni odgovor. Dijagnoza se potvrđuje manometrijom, a lečenje je palijativno, uključujući dilataciju i miotomiju.
Aksilarna limfadenopatija -
Aksilarna limfadenopatija označava uvećanje limfnih čvorova ispod pazuha, često benigno, ali ponekad povezano sa infekcijama ili rakom. Simptomi uključuju kvržice, bol i groznicu. Dijagnoza obuhvata fizičke preglede i snimanje. Lečenje zavisi od uzroka, od praćenja do terapije, dok prevencija uključuje higijenu, zdrav stil života i redovne lekarske preglede.
Aneurizma abdominalne aorte -
Aneurizma abdominalne aorte je uvećanje aorte u abdomenu, što može izazvati ozbiljno krvarenje ako pukne. Simptomi uključuju bol u stomaku, leđima i pulsiranje blizu pupka. Uzroci su ateroskleroza, visok krvni pritisak i infekcije. Faktori rizika su pušenje, starost, muški pol i porodična istorija. Prevencija uključuje prestanak pušenja, zdravu ishranu i redovno vežbanje. Lečenje varira od...
Aneurizma aorte -
Aneurizma aorte je ispupčenje ili slabost u zidu aorte, koji može nastati u torakalnom ili abdominalnom delu. Simptomi mogu uključivati bol, otežano disanje, i osećaj pulsiranja. Rizici uključuju pušenje, starenje, genetske faktore, i visok pritisak. Dijagnostikuje se putem ultrazvuka, CT-a, ili MR-a. Lečenje može uključivati monitoring, hirurgiju, ili stent. Prestankom pušenja i kontrolom...
Angiofibrom -
Angiofibrom je tumor sastavljen od krvnih sudova i vezivnog tkiva, često se javlja u nazofarinksu kod mladih muškaraca. Može biti agresivan i proširiti se na okolne strukture. Simptomi uključuju zapušenost nosa, krvarenje i bol. Dijagnoza obuhvata klinički pregled i radiološka ispitivanja. Lečenje uključuje hiruršku intervenciju, radioterapiju i praćenje.
Angiosarkom -
Angiosarkom je retka i agresivna maligna bolest koja se razvija u sluznici krvnih i limfnih sudova. Najčešće se javlja na koži glave i vrata, ali može uticati i na unutrašnje organe. Rizik od bolesti povećavaju faktori poput radijacije i genetskih promena. Dijagnostika uključuje MR i histopatološku analizu, dok lečenje podrazumeva hirurgiju, zračenje i hemoterapiju.
Anomalije krvnih sudova mozga -
Anomalije krvnih sudova mozga su abnormalne vaskularne strukture koje mogu izazvati simptome poput glavobolje, epileptičnih napada i neuroloških poremećaja. Dijagnostikovanje uključuje MR, CT, angiografiju i ultrazvuk. Tretmani variraju od lekova do hirurgije i radioterapije. Prevencija uključuje kontrolu krvnog pritiska, zdravu ishranu, vežbanje i prestanak pušenja.
Apsces pluća -
Apsces pluća je tečna nekroza plućnog tkiva s šupljinama ispunjenim gnojem, često uzrokovana aspiracijom. Primarni apsces nastaje iz procesa u plućima, dok sekundarni komplikuje druge procese. Stanja kao što su aspiracija, septičke embolije i nekrotizirajuća pneumonija doprinose pojavi. Dijagnoza se postavlja RTG i CT pregledima, a lečenje uključuje antibiotike i eventualno bronhoskopiju ili...
ARDS -
Sindrom akutnog respiratornog distresa (ARDS) nastaje kada se tečnost nakuplja u plućnim alveolama, što smanjuje dotok kiseonika u krv. Obično se javlja kod kritično bolesnih ili povređenih osoba. Glavni simptom je otežano disanje. Uzroci uključuju sepsu, udisanje štetnih materija, pneumoniju i COVID-19. Lečenje obuhvata povećanje nivoa kiseonika i upotrebu mehaničkog ventilatora.
Arterije -
Arterije su krvne žile koje prenose krv bogatu kiseonikom iz srca ka ostalim delovima tela. Stenoza plućne arterije, suženje arterije koja nosi krv do pluća, može izazvati simptome poput šuma u srcu, boli u grudima i ubrzanog pulsa. Dijagnoza uključuje testove kao što su kateterizacija i EKG, dok lečenje varira od lekova do hirurških intervencija.
Ascites -
Jetra je najveća žlezda u telu koja obavlja mnoge vitalne funkcije. Ascites je stanje nakupljanja tečnosti u abdomenu, često uzrokovano cirozom jetre. Simptomi uključuju nadutost i otežano disanje. Dijagnoza se postavlja kroz medicinska ispitivanja. Lečenje uključuje dijetu sa malo natrijuma, diuretike i izbegavanje alkohola. Promena stila života može smanjiti komplikacije.
Atelektaza -
Atelektaza je stanje pluća kada se disajni putevi ili alveole ne šire kako bi trebalo. Postoje opstruktivna i neopstruktivna atelektaza, uzroci uključuju blokade disajnih puteva, pritisak ili ožiljno tkivo. Simptomi su nedostatak vazduha, kašalj, bol u grudima. Dijagnostika uključuje rendgen, CT, ultrazvuk i bronhoskopiju. Tretman može obuhvatiti bronhoskopiju, inhalaciju lekova i...
Atipična pneumonija -
Atipična pneumonija, poznata i kao hodajuća pneumonija, izazvana je raznim mikroorganizmima i ima blaže simptome u poređenju s tipičnom pneumonijom. Simptomi uključuju kašalj, groznicu, kratak dah i bol u grudima. Uzročnici su bakterije poput Mycoplasma pneumoniae i Legionella pneumophila. Dijagnoza se postavlja kroz rendgen i druge testove, a lečenje uključuje antibiotike i odmor.
Bekerova cista -
Bekerova cista ili poplitealna cista je otok ispunjen tečnošću na zadnjem delu kolena, uzrokovan oticanjem zgloba zbog povećane sinovijalne tečnosti. Može biti asimptomatska ili izazvati bol, peckanje i utrnulost. Dijagnoza se postavlja kliničkim pregledom, ultrazvukom, MR, a lečenje varira od praćenja do hirurškog uklanjanja, zavisno od simptoma i veličine ciste.
Kalkuloza mokraćne bešike -
Kalkuloza mokraćne bešike nastaje kada minerali iz preostalog urina u bešici formiraju kristale. Kamenci se mogu razviti bez simptoma, ali kada ih ima, mogu izazvati bol, često mokrenje i obojen urin. Uzroci uključuju neurogenu bešiku, uvećanu prostatu i dehidraciju. Lečenje obuhvata povećan unos tečnosti, razbijanje kamenja ili hirurško uklanjanje.
Benigni tumori -
Benigni tumori pluća su nekancerogene mase koje se ne šire na druge delove tela. Obično rastu sporo i mogu se povući sami od sebe. Tipovi uključuju hamartome, bronhijalne adenome i papilome. Uzroci su nepoznati, ali mogu biti povezani s infekcijama i upalama. Dijagnoza se vrši rendgenskim snimcima, CT skenovima i biopsijama, a lečenje zavisi od simptoma i veličine tumora.
Bronhiektazija -
Bronhiektazija je proširenje bronhija usled hronične infekcije i upale. Česti uzroci uključuju cističnu fibrozu, imuni deficiti i infekcije, a simptomi su hronični kašalj, gnojni sputum, groznica i dispneja. Dijagnoza se postavlja putem anamneze i skenera, a lečenje uključuje antibiotike, tehnike disanja, vakcinaciju protiv gripa i upravljanje osnovnim stanjima.
Bubrezi -
Bubrezi su vitalni organi koji održavaju ravnotežu tečnosti i elektrolita, filtriraju krv i proizvode hormone. Ciste su napunjenosti tečnosti unutar bubrega koje mogu biti benigne ili maligne. Cistične bolesti mogu biti genetske ili stečene, uključujući autosomno dominantnu i recesivnu policističnu bubrežnu bolest. Dijagnoza se vrši imidžing testovima, a lečenje zavisi od veličine i simptoma...
Cervicitis -
Cervicitis je zapaljenje grlića materice izazvano infekcijama, alergijama ili iritacijama. Polno prenosive bolesti kao hlamidija i gonoreja često su uzročnici. Mnogi simptomi izostaju, ali mogu uključivati neobičan sekret, krvarenje ili bol. Lečenje obuhvata antibiotike ili antivirusne lekove. Prevencija obuhvata korišćenje zaštite i izbegavanje iritanata.
Ciroza -
Ciroza je ožiljno stanje jetre koje nastaje zbog dugotrajnog oštećenja. Uzroci uključuju zloupotrebu alkohola, hepatitis C i nealkoholni steatohepatitis. Simptomi su gubitak apetita, mučnina, svrab, žutica i ascites. Dijagnoza se postavlja krvlju, skeniranjem ili biopsijom. Ne postoji lek; lečenje uključuje kontrolu simptoma i transplantaciju jetre. Prevencija uključuje moderaciju alkohola i...
Cistitis -
Cistitis je infekcija mokraćne bešike uzrokovana najčešće bakterijama poput ešerihije koli. Češći je kod žena zbog kratke uretre. Simptomi uključuju bol, peckanje pri mokrenju, učestalo mokrenje i krv u urinu. Dijagnoza se postavlja analizom urina. Lečenje uključuje antibiotike i unos tečnosti. Preventivne mere uključuju pravilnu higijenu i izbegavanje uske odeće.
COVID-19 -
Koronavirus SARS-CoV-2, otkriven u Kini decembra 2019, prenosi se kapljično i izaziva bolest COVID-19. Simptomi variraju od blagih sličnih gripu do teških kao što su upala pluća. Stariji i hronično bolesni su u većem riziku. Prevencija je ključna, a vakcina se razvija. Ponovna infekcija je moguća jer se antitela ne zadržavaju dugo u organizmu.
Dijabetes -
Dijabetes melitus je metabolička bolest karakterisana hiperglikemijom zbog defekta insulina. Postoje tip 1 i tip 2, s različitim uzrocima i mehanizmima. Gojaznost je značajan faktor rizika, kao i genetski faktori. Simptomi uključuju žeđ, učestalo mokrenje i gubitak težine. Komplikacije pokrivaju oštećenja oka, bubrega i krvnih sudova. Dijagnostikuje se merenjem šećera u krvi i leči se...
Disekcija aorte -
Aorta je najveći krvni sud i njeno pucanje (disekcija) može biti po život opasno. Disekcije se klasifikuju kao Tip A (u delu blizu srca) i Tip B (u donjem delu aorte) . Visok krvni pritisak, ateroskleroza i genetski faktori povećavaju rizik. Simptomi su bol, otežano disanje, paraliza i slab puls. Dijagnoza se postavlja CT ili MRA snimkom, a lečenje uključuje endovaskularne ili otvorene...
Divertikulum jednjaka -
Divertikulum jednjaka je retko stanje koje obično ne zahteva lečenje osim ako postoje ozbiljni simptomi ili prateća oboljenja. Postoje različiti tipovi divertikuluma, kao što su Zenkerov, srednji i epifrenski. Simptomi uključuju probleme s gutanjem, bol i regurgitaciju. Dijagnoza se postavlja kroz testove kao što su gutanje barijuma i endoskopija, a lečenje obuhvata promene u ishrani i...
Edem pluća -
Plućni edem je stanje kada se tečnost nakuplja u alveolama pluća, što otežava disanje. Može biti akutni ili hronični, a često je posledica srčanih problema, upale pluća ili infekcija. Simptomi uključuju poteškoće sa disanjem i kašalj sa ružičastim sputumom. Dijagnoza se postavlja fizičkim pregledom i testovima, a lečenje obuhvata kiseonik i lekove za smanjenje tečnosti.
EEG snimanje -
EEG snimanje beleži električnu aktivnost mozga preko elektroda na glavi pacijenta, najčešće se koristi za dijagnozu epilepsije, diferenciranje napada i slične neurološke ili psihijatrijske uslove. Priprema uključuje dolazak odmornog pacijenta s čistom kosom. Postupak je bezbolan, traje 30-45 minuta i nema rizika, a tumači ga specijalista neuropsihijatar.
Encefalitis -
Encefalitis je upala mozga uzrokovana virusima, bakterijama, autoimunim reakcijama i parazitima. Simptomi uključuju glavobolju, groznicu, konfuziju, promene u ponašanju i napade. Dijagnoza zahteva kliničke procene, lumbalnu punkciju, snimanje mozga i laboratorijske analize. Lečenje zavisi od uzroka, često uključujući antivirusne lekove, antibiotike, ili imunosupresive.
Endometrioza jajnika -
Endometrioza jajnika, koja uključuje endometriome ili čokoladne ciste, javlja se kada endometrijumsko tkivo raste na jajnicima, uzrokujući bol i potencijalne probleme s plodnošću. Simptomi uključuju bolne menstruacije, dispareuniju i umor. Lečenje može uključivati terapiju bola, hormonske tretmane, hirurgiju i/ili IVF, u zavisnosti od težine simptoma i reproduktivnih planova pacijentkinje.
Ezofagitis -
Ezofagitis je zapaljenje jednjaka koje izaziva simptome poput bolnog gutanja, refluksa kiseline i gorušice. Može biti uzrokovan infekcijama ili iritacijama, a leči se lekovima protiv kiseline, antifungalnim i antivirusnim lekovima, promenama ishrane i načina života. Alternativni tretmani mogu uključivati biljne preparate i relaksaciju, ali uvek treba konsultovati lekara.
Fibroadenom -
Fibroadenom je benigna kvržica dojke, najčešće kod žena u reproduktivnoj dobi. Postoje četiri tipa: jednostavni, složeni, gigantski i juvenilni. Simptomi obuhvataju opipljivu kvržicu koja može biti osetljiva. Dijagnoza uključuje fizički pregled, ultrazvuk, mamografiju i eventualno biopsiju. Lečenje obično nije potrebno, osim u slučaju rasta ili nelagodnosti.
Fibrotoraks -
Fibrotoraks je stanje koje karakteriše zadebljanje i ožiljci na pleuri pluća, uz otežano disanje, bol u grudima i hronični kašalj. Može biti uzrokovan izloženošću azbestu, reumatoidnim artritisom ili tuberkulozom, među ostalim uzrocima. Dijagnostikuju se fizikalnim pregledima, rendgenima i biopsijama, dok lečenje uključuje lekove, fizioterapiju i potencijalno hirurgiju.
Fizijatrija -
Fizijatrijski pregled obuhvata nehirurški tretman fizičkog bola ili ograničenog kretanja i deo je medicine poznate kao fizijatrija. Fizijatri tretiraju stanja poput artritisa, bolova u leđima i sportskih povreda. Fokusiraju se na celo telo i koriste interdisciplinarni pristup. Pregledi uključuju analizu hoda i elektrodijagnostičke testove, a tretmani često fizikalnu terapiju i lekove.
Fraktura rebara -
Fraktura rebra je prelom rebra, često uzrokovan tupom traumom. Dijagnoza se postavlja rendgenskim snimkom ili CT-om, dok MR može pružiti dodatne informacije o oštećenju tkiva. Glavni simptom je bol pri disanju, a u težim slučajevima može doći do pneumotoraksa. Ne postoji specifičan tretman, ali se preporučuje uzimanje lekova protiv bolova i korišćenje spirometra.
Gastritis -
Gastritis je upala sluznice želuca koja može biti akutna ili hronična. Uzroci uključuju infekciju bakterijom Helicobacter pylori, prekomerni unos alkohola, stres, lekove kao što su NSAID, i refluks žuči. Simptomi su mučnina, povraćanje i bol u stomaku. Dijagnostika uključuje testove na heliko bakteriju, endoskopiju i rendgenske snimke. Lečenje zavisi od uzroka i može uključivati antibiotike,...
Gastroenterologija -
Gastroenterologija je medicinska grana koja se bavi bolestima digestivnog trakta. Gastroenterološki pregledi su važni za dijagnostiku i lečenje problema sa organima kao što su jednjak, stomak, creva, jetra i pankreas. Pregled podrazumeva razgovor, fizički pregled i moguće dodatne analize. Ova vrsta pregleda pomaže u ranoj dijagnostici i ne zahteva hirurške intervencije.
Genitalne infekcije -
Vaginalne infekcije su česte, osobito leti, zbog plivanja i promene partnera. Uzročnici uključuju bakterije (npr. Ešerihija koli), gljivice (npr. Kandida), viruse i protozoe. Simptomi su svrab, peckanje, i neobična sekrecija. Dijagnoza zahteva briseve, a lečenje može uključivati probiotike i antibiotike. Neophodno je posetiti ginekologa i eventualno lečiti oba partnera.
GIST -
GIST je retki tumor digestivnog trakta, potiče iz intersticijskih ćelija Cajal. Uzrokovan je genetskim mutacijama, najčešće u genima KIT i PDGFRA. Faktori rizika uključuju porodične sindrome, dok su simptomi često neprimetni ili uključuju bol, krvarenje i gubitak apetita. Dijagnostikuje se kroz anamnezu, snimanja, endoskopiju i biopsiju. Lečenje obuhvata monitoring, hirurgiju, ciljanu terapiju...
Glioblastom -
Glioblastom je agresivni tumor mozga koji se razvija iz glijalnih ćelija i najčešće pogađa starije odrasle. Simptomi uključuju glavobolje, poremećaje vida, govorne poteškoće, probleme s ravnotežom, konfuziju i napade. Dijagnostika uključuje kliničku procenu, imaging i biopsiju. Lečenje obuhvata hirurgiju, radioterapiju, hemoterapiju i ciljanu terapiju.
Hašimoto -
Hašimotova bolest je autoimuna bolest koja pogađa štitnu žlezdu, često izazivajući hipotireozu. Simptomi uključuju dobijanje na težini, umor, depresiju i bolove u mišićima. Dijagnoza se postavlja putem fizičkog pregleda, TSH testa i ultrazvuka. Lečenje uključuje uzimanje sintetičkih hormona. Bez lečenja, bolest može izazvati ozbiljne komplikacije kao što su neplodnost i srčana insuficijencija.
Hepatomegalija -
Jetra je ključni organ odgovoran za mnoge funkcije kao što su regulacija holesterola i filtriranje toksina. Hepatomegalija, uvećana jetra, može biti simptom različitih bolesti i stanja poput hepatitisa, masne bolesti jetre ili srčanih problema. Rano postavljanje dijagnoze je važno. Lečenje zavisi od uzroka, uključujući promene načina života kao što su zdrava ishrana i prestanak konzumacije...
Hiperplazija štitne žlezde -
Hiperplazija štitne žlezde označava nekontrolisan rast ćelija u štitnoj žlezdi, često kod žena, izazvan faktorima poput hormonskog disbalansa, nedostatka joda, genetike i autoimunih bolesti. Simptomi uključuju promene na vratu i disanje. Dijagnoza obuhvata kliničke preglede, ultrazvuk, CT, MR, i krvne testove, dok lečenje varira od medikamentozne terapije do operacije.
Hipertenzija -
Hipertenzija je hronično oboljenje s pritiskom iznad 140/90 mmHg, često bez simptoma, i može dovesti do ozbiljnih komplikacija poput moždanog udara ili srčanog infarkta. Faktori rizika uključuju nasleđe, godine, način života, gojaznost, pušenje i stres. Esencijalna hipertenzija zahteva kontinuiranu terapiju, dok se sekundarna leči otklanjanjem uzroka.
HOBP -
Hronična opstruktivna plućna bolest (HOBP) je stanje koje otežava disanje, najčešće pogađajući pušače ili bivše pušače starije od 35 godina. Glavni oblici su hronični bronhitis i emfizem koji pogoršavaju plućnu funkciju putem upale, otekline i oštećenja disajnih puteva. Dijagnostikuje se spirometrijom, dok se tretira bronhodilatatorima, steroidima i antibioticima kada su neophodni.
Holecistitis -
Holecistitis je upala žučne kese, može biti akutna ili hronična. Uzrok najčešće leži u kamenju koje blokira žučne kanale, što izaziva bol i komplikacije poput infekcije ili gangrene. Faktori rizika uključuju starost, ženski pol i gojaznost. Dijagnoza se postavlja testovima krvi i snimanjima, a lečenje obuhvata infuzije, antibiotike i eventualno operaciju uklanjanja žučne kese.
Holter -
Holter monitor je prenosivi uređaj koji beleži srčanu aktivnost tokom 24 do 48 sati. Koristi se za dijagnostiku srčanih problema kao što su aritmije, palpitacije i problemi sa pejsmejkerom. Testiranje je bezbolno, a pacijent treba da izbegava električne uređaje. Prednosti uključuju precizno praćenje srčanog ritma koje pomaže lekarima u daljoj terapiji.
Ileus -
Ileus je stanje kada peristaltika creva uspori ili se zaustavi, uzrokujući opstrukciju. Može nastati zbog operacije, lekova, Parkinsonove bolesti ili Kronove bolesti. Simptomi su nadimanje, mučnina i zatvor. Dijagnostika uključuje fizički pregled i snimanje. Lečenje varira od promene ishrane do operacije. Prevencija uključuje smanjenje lekova nakon operacije i poznavanje faktora rizika.
Infrakt pluća -
Infarkt pluća je ozbiljno stanje uzrokovano nedostatkom snabdevanja krvlju, najčešće zbog plućne embolije. Simptomi uključuju kašljanje krvi, bol u grudima i groznicu. Dijagnoza se postavlja korišćenjem CT ili MR tehnologije. Lečenje zavisi od uzroka i uključuje antikoagulantnu terapiju, antibiotike za infekcije i podršku disanju. Pravovremena intervencija je ključna za oporavak.
Iščašenje kuka -
Iščašenje kuka je povreda kod koje butna kost izlazi iz zgloba kuka. Obično nastaje zbog velikog udara, kao što je saobraćajna nesreća. Simptomi uključuju bol, otežano kretanje, i deformitet kuka. Dijagnoza se postavlja kliničkim pregledom i slikama (RTG, MR, CT) . Lečenje obuhvata repoziciju i moguće hirurške intervencije. Oporavak traje 2-3 meseca.
Ishemija mozga -
Ishemija mozga nastaje usled smanjenog dotoka krvi, često usled tromboze ili embolije. Simptomi uključuju gubitak motoričkih funkcija, probleme s govorom i vidom, kao i glavobolje. Dijagnoza koristi CT, MR i Doppler ultrazvuk. Akutno lečenje uključuje lekove unutar 4 sata, antitrombocitne terapije i kontrolu krvnog pritiska i šećera.
Kalcifikacija u dojkama -
Kalcifikacije u dojkama su male naslage kalcijuma, često benigne i nevidljive na samopregledu, ali se otkrivaju mamografijom. Postoje mikrokalcifikacije, koje mogu nagovestiti rani rak dojke, i makrokalcifikacije, tipično benigne. Uzroci uključuju starenje, fibroadenome, povrede, upale i visok unos kalcijuma. Lečenje zavisi od dijagnostike i može uključivati operaciju ako je potrebno.
Kalkuloza bubrega -
Bubrezi su ključni za filtraciju krvi i eliminaciju otpada. Kalkuloza bubrega nastaje kada kristali formirani od hemikalija postanu kamenje, izazivajući bol, mučninu i druge simptome. Postoje četiri vrste kamenja: kalcijum oksalat, mokraćna kiselina, struvit i cistin. Dijagnostikuju se CT-om ili rendgenom, a leče se hidratacijom, lekovima, litotripsijom ili operativno.
Karcinom dojke -
Karcinom dojke je najčešća maligna bolest među ženama. Rano otkrivanje je ključno za uspešno lečenje, pa se preporučuju redovni samopregledi i mamografije. Faktori rizika uključuju starost, genetske mutacije i životne stilove. Simptomi mogu biti promene na dojci, a prevencija uključuje zdravu ishranu i fizičku aktivnost. U Domovima zdravlja obavlja se skrining i edukacija.
Karolijeva bolest -
Karolijeva bolest je retka urođena bolest koja pogađa žučne puteve u jetri, karakterisana proširenjem intrahepatičnih kanala, što vodi infekcijama i oštećenju jetre. Postoje Karolijeva bolest i sindrom, koji uključuje fibrozu jetre. Simptomi uključuju žuticu, umor i svrab. Dijagnostika koristi kliničke procene, laboratorijske testove i slike jetre. Lečenje varira od lekova do transplantacije...
Koksartroza -
Koksartroza, ili osteoartritis kuka, je degenerativna bolest koja uzrokuje propadanje hrskavice u zglobu kuka. Simptomi uključuju bol, ukočenost i ograničenu pokretljivost. Faktori rizika obuhvataju nasledne predispozicije, prethodne povrede, metaboličke poremećaje, gojaznost i starost. Dijagnoza se postavlja kroz anamnezu, fizički pregled i dijagnostičke metode, dok tretman može uključivati...
Kolor dopler ruke ili noge -
Kolor dopler ultrazvuk koristi zvučne talase za vizualizaciju protoka krvi kroz cirkulatorni sistem, pokazujući pravac i brzinu. Pregled pomaže u dijagnostici arterioskleroze, krvnih ugrušaka i vaskularnih problema, a može biti potreban u slučaju povreda arterija ili drugih vaskularnih stanja. Bezbedan je, bezbolan i ne koristi kontrastne boje ili zračenje.
Kolor dopler vrata -
Ultrazvuk karotida ili kolor dopler krvnih sudova vrata je bezbolna procedura koja koristi zvučne talase za ispitivanje protoka krvi kroz karotidne arterije. Pomaže u predupređenju ozbiljnijih problema poput moždanog udara. Preporučuje se osobama s visokim krvnim pritiskom, dijabetesom, visokim holesterolom, ili porodičnom istorijom moždanog udara. Procedura je bez rizika.
Kolposkopija i PAPA -
Kolposkopija je optička metoda pregleda grlića, vagine, i vulve, koja se često koristi u kombinaciji s PAPA testom za dijagnostiku promena na ćelijama. Primenjuje se nanošenjem sirćetne kiseline i Lugolovog rastvora radi identifikacije abnormalnih područja. PAPA test je jednostavna i bezbolna skrining metoda za rano otkrivanje karcinoma grlića, preporučuje se godišnje.
Lekar opšte prakse -
Lekar opšte prakse igra ključnu ulogu kao prva tačka kontakta u zdravstvenom sistemu, pružajući dijagnoze, lečenje i upućivanje pacijenata specijalistima. Pregled uključuje anamnestički razgovor, fizički pregled i laboratorijske analize. Redovne posete omogućavaju rano otkrivanje bolesti, kontrolu hroničnih stanja i savetovanje o zdravom načinu života.
Maligni tumor pluća -
Maligni tumor pluća može izazvati simptome poput kašlja i bola u grudima, a dijagnoza i lečenje variraju u zavisnosti od stadijuma raka. Lečenje uključuje operaciju, hemoterapiju, zračenje, imunoterapiju i ciljanu terapiju. Faktori rizika obuhvataju pušenje, pasivno pušenje i izloženost toksinima. Rana dijagnoza poboljšava ishode lečenja.
Mamografija -
Mamografija je rendgenski pregled dojke za otkrivanje raka i drugih promena. Postoje 2D i 3D mamografi. Skrining mamografija otkriva rane promene kod asimptomatičnih žena, dok se dijagnostička koristi za simptomatske pacijente. Priprema uključuje izbegavanje kozmetike ispod pazuha. Prednosti uključuju rano otkrivanje, iako postoje minimalni rizici od zračenja i nelagodnosti.
Mastitis -
Mastitis je zapaljenje tkiva dojke, često kod dojilja u prvih nekoliko nedelja. Uzroci uključuju zastoj mleka i bakterije. Simptomi su bolne dojke, crvenilo, groznica i simptomi slični gripu. Važno je isprazniti dojke, primeniti masažu i odmarati. Poseta lekaru je preporučena za tačnu dijagnozu i terapiju.
Meningitis -
Meningitis je retka infekcija koja pogađa membrane oko mozga i kičmene moždine, s potencijalno ozbiljnim simptomima kao što su ukočen vrat, groznica, glavobolja i osip. Može ga izazvati bakterijska, virusna ili gljivična infekcija. Rizične grupe uključuju decu i starije osobe, a prevencija uključuje higijenu i vakcinaciju. Tretman zavisi od uzroka, ali često uključuje antibiotike ili...
Mezoteliom -
Mezoteliom je retka i agresivna vrsta raka koja se formira u mezotelu, najčešće uzrokovana izloženostima azbestu. Postoje različiti tipovi mezotelioma, a simptomi variraju u zavisnosti od lokacije. Dijagnostika uključuje radiološke preglede i biopsije, dok lečenje obuhvata hirurgiju, hemoterapiju, radioterapiju, imunoterapiju i palijativnu negu.
Nefrolitijaza -
Nefrolitijaza, poznata kao bubrežni kamenac, uključuje formiranje mineralnih naslaga u bubrezima, uzrokujući bol i poteškoće s mokrenjem. Simptomi uključuju intenzivnu bol, krv u mokraći, mučninu i groznicu. Dijagnostika se vrši kroz analize urina, krvi i snimanja poput ultrazvuka i CT skeniranja. Lečenje može biti konzervativno, medikamentno ili hirurško, a prevencija uključuje dijetalne...
Neoplazma rektuma -
Neoplazme rektuma, uključujući benigne polipe i maligne tumore, mogu izazvati simptome poput krvarenja, boli, promene u pražnjenju creva i gubitka težine. Uzroci uključuju genetske faktore i nezdrav način života. Dijagnoza obuhvata fizičke preglede, skenere i kolonoskopije. Lečenje varira od hirurgije do hemoterapije, zavisno od stadijuma i tipa tumora.
Neurološka oboljenja -
Neurologija je medicinska disciplina koja se bavi dijagnostikom i lečenjem oboljenja nervnog sistema, uključujući mozak, kičmenu moždinu i periferne nerve. Neurolozi koriste razne dijagnostičke metode, poput MRI i CT skenera, da identifikuju stanja poput moždanog udara, epilepsije i migrena. Tretmani uključuju lekove, fizikalnu terapiju i, po potrebi, hirurške intervencije.
Nodusne promene u štitnoj žlezdi -
Nodusne promene u štitnoj žlezdi su abnormalne izrasline koje mogu biti benigne ili maligne. Simptomi uključuju uvećanu štitnu žlezdu, promene glasa, i probleme sa disanjem. Uzroci su prekomerni rast ćelija, a dijagnoza se postavlja testovima krvi, ultrazvukom i biopsijom. Lečenje može uključivati operaciju, terapiju radiojodom ili pažljivo praćenje.
ORL pregled -
ORL pregled, obavljen od strane specijaliste otorinolaringologa, dijagnostikuje poremećaje uha, nosa i grla i pomaže u utvrđivanju terapije. Indikovan je kod akutnih stanja ili kada su prisutni simptomi poput vrtoglavice, promene sluha ili otežanog gutanja. Pregled uključuje anamnezu i pregled različitim metodama, traje do sat vremena, i nosi minimalne rizike.
ORL pregled i audiometrija -
ORL pregled kod specijaliste otorinolaringologije uključuje dijagnostikovanje i praćenje stanja uha, nosa i grla. Audiometrija, bezbolan test sluha, pomaže u određivanju stepena gubitka sluha, ali ne i uzroka. Pregled se koristi za identifikaciju problema poput tinitusa, vrtoglavice ili hronične kongestije. Rizici su minimalni, a prednosti uključuju brzu i tačnu dijagnozu.
Osteoartritis -
Osteoartritis je degenerativna bolest zglobova koja uzrokuje bol i ukočenost, najčešće pogađajući ruke, kolena, kukove i kičmu. Uzroci uključuju starenje, genetiku, težinu i povrede zglobova. Simptomi su bol, ukočenost i ograničena pokretljivost. Lečenje uključuje farmakoterapiju, fizikalnu terapiju, promene životnih navika i, u težim slučajevima, hirurgiju.
Pankreatitis -
Pankreatitis je zapaljenje pankreasa koje može biti akutno ili hronično. Uzroci uključuju kamen u žuči i alkohol, dok simptomi obuhvataju bol u stomaku, mučninu i probleme sa varenjem. Dijagnoza se postavlja putem analiza krvi, skeniranja ili ERCP. Lečenje zavisi od tipa pankreatitisa i uključuje hospitalizaciju, lekove, ili operaciju. Prevencija podrazumeva zdravu ishranu i izbegavanje...
Patela -
Fraktura patele je prelom čašice kolena koji može nastati usled direktnog udara ili naprezanja kvadricepsa. Tipovi fraktura uključuju poprečne, vertikalne, kominutivne, avulzione i otvorene frakture. Simptomi su bol, otok i nemogućnost pokretanja noge. Lečenje može biti konzervativno ili hirurško, a rehabilitacija je ključna za povratak funkcije kolena.
Perianalna fistula -
Perianalna fistula je trakt koji vodi od analnog kanala do kože blizu analnog otvora, izazivajući simptome poput iscedka, iritacije i bola. Uzroci uključuju upalne bolesti creva, infekcije i traume. Dijagnoza se postavlja kroz fizikalni pregled i imaging (ultrazvuk, MR ili CT) . Lečenje obuhvata hirurške zahvate i može uključivati konzervativne metode i farmakoterapiju.
Petni trn -
Petni trn je koštana izraslina na donjoj strani pete izazvana taloženjem kalcijumskih soli usled prekomernog naprezanja mišića i ligamenata. Simptomi uključuju bol, upalu i otok, ali mogu izostati. Dijagnostikuje se rendgenskim snimkom. Lečenje obuhvata odmor, hladne obloge, protivupalne lekove, fizikalnu terapiju i ortopedske uloške.
Plućna embolija -
Plućna embolija (PE) je blokada plućne arterije, najčešće uzrokovana krvnim ugruškom koji dolazi iz noge (duboka venska tromboza) . Simptomi uključuju kratak dah, bol u grudima i iskašljavanje krvi, ali mnogi su asimptomatski. Dijagnostika obuhvata testove poput CT angiografije i D-dimera. Lečenje uključuje antikoagulanse, trombolitike i, u teškim slučajevima, operaciju.
Pneumotoraks -
Pneumotoraks, ili kolaps pluća, nastaje kada vazduh curi u prostor između pluća i zida grudnog koša, sprečavajući širenje pluća pri udisanju. Može biti spontan, usled osnovne bolesti ili traume. Simptomi uključuju bol u grudima, kratak dah i ubrzano disanje. Lečenje varira od posmatranja do aspiracije iglom, umetanja grudne cevi ili operacije, u zavisnosti od težine slučaja.
Policistični bubrezi -
Policistični bubrezi su genetsko oboljenje karakterisano formiranjem cisti u bubrezima, što može dovesti do hronične bubrežne insuficijencije. Postoje dve vrste: autosomno dominantna i autosomno recesivna, sa različitim uzrocima i simptomima. Lečenje se fokusira na kontrolu simptoma i usporavanje napredovanja bolesti, uključujući kontrolu krvnog pritiska, lečenje bola i prevenciju infekcija.
Policistični jajnici -
Sindrom policističnih jajnika je hormonsko stanje koje pogađa žene u reproduktivnom dobu i može izazvati simptome poput neredovnih menstruacija, viška androgena i cisti na jajnicima. Lečenje uključuje promene u načinu života, lekove za insulinsku rezistenciju i hormonalnu ravnotežu, kao i psihološku podršku i asistiranu reprodukciju u nekim slučajevima.
Polip laringsa -
Polipi, ciste i čvorići na glasnim žicama su nekancerozne izrasline koje mogu uzrokovati promuklost i probleme s glasanjem. Uzroci uključuju prekomernu upotrebu glasa, refluks kiseline i alergije. Simptomi uključuju promuklost, bol u grlu i osećaj stranog tela. Dijagnoza se vrši video stroboskopijom, a lečenje uključuje vokalnu terapiju i hirurške zahvate.
Polip sinusa -
Polipi sinusa su bezbolne izrasline u nosu ili sinusima, često povezane sa hroničnim sinusitisom. Mogu izazvati začepljen nos, glavobolje i gubitak mirisa. Faktori rizika uključuju astmu i alergije. Dijagnostikuju se endoskopijom i CT-om. Lečenje uključuje steroidne sprejeve, oralne lekove ili hirurgiju.
Postcovid -
Postcovid sindrom se odnosi na dugotrajne simptome koji se javljaju nakon preležane infekcije virusom Korona. Simptomi mogu uključivati umor, probleme s disanjem, srčane smetnje, neurološke i digestivne probleme, te psihičke poteškoće kao što su depresija i anksioznost. Pristup lečenju uključuje konsultacije s lekarom, pulmološki pregled, radiološke analize i laboratorijske testove.
Povreda stopala -
Stopalo i skočni zglob se sastoje iz kostiju, ligamenata i tetiva koje omogućavaju pokret i ravnotežu. Povrede tetiva i mišića stopala mogu prouzrokovati bol, oticanje i slabost. Česte povrede su istegnuće, puknuće mišića i upala tetiva. Dijagnoza se postavlja pomoću pregleda i snimanja (ultrazvuk, MRI) . Lečenje uključuje konzervativne metode, a u težim slučajevima može biti potrebna...
Prelom femura -
Prelom femura, poznat i kao prelom butne kosti, zahteva značajnu silu, kao što su sudari vozila. Postoje različite vrste preloma, uključujući poprečne, kose, spiralne i usitnjene prelome. Lečenje često uključuje operaciju, kao što su intramedularno zakucavanje, spoljašnja fiksacija i korišćenje ploča i šrafova. Nehirurški tretman je ređi, osim kod male dece.
Prelom kuka -
Prelom kuka nastaje kada se slomi gornji deo femura, često usled pada ili nesreće, i češći je kod starijih, posebno žena. Glavni simptomi uključuju jak bol i ograničenu pokretljivost. Dijagnoza se postavlja pomoću rendgena, MR-a ili CT skeniranja. Lečenje obično zahteva operaciju, a može uključivati i zamenu kuka, fizikalnu terapiju i lekove protiv bolova.
Prelom stopala -
Prelom stopala obuhvata povrede kostiju stopala usled traume ili prekomernog opterećenja, sa simptomima poput bola, otoka i teškoća u hodanju. Uzroci uključuju nezgode ili sportske aktivnosti. Tipovi preloma su raznoliki, od preloma prstiju do stres fraktura. Dijagnoza se vrši kroz klinički pregled i snimke, a lečenje obuhvata imobilizaciju, hirurgiju, fizikalnu terapiju i pravilnu ishranu.
Prevencija i zaštita COVID-19 -
Preventivne mere zaštite uključuju izbegavanje kontakta sa obolelim, izbegavanje gužvi, smanjenje putovanja, održavanje higijene prostora i ruku, pravilno nošenje maski, kao i odlaganje putovanja u pogođena područja. Pranje ruku sapunom minimum 20 sekundi je najvažnije, a maske moraju prekrivati nos, usta i bradu. Ne dirajte lice neopranim rukama i ne uzimajte antibiotike na svoju ruku.
Prostata -
Prostata je muška žlezda ispod mokraćnog mehura koja proizvodi seminalnu tečnost, bitnu za reprodukciju. Podložna je zdravstvenim problemima kao što su benigna hiperplazija prostate i rak. Prostatitis je upala prostate, često uzrokovana bakterijama, i ima četiri tipa: akutni, hronični bakterijski, CPPS, i asimptomatski. Lečenje zavisi od tipa, a može uključivati antibiotike i promene životnih...
Pulmologija - bolesti respiratornog sistema -
Pulmologija je grana medicine fokusirana na respiratorni sistem. Pulmologa treba posetiti zbog otežanog disanja, kašlja ili sumnje na bolesti poput bronhitisa i HOBP. Pregled uključuje razgovor, slušanje pluća, i može zahtevati dodatne testove, poput RTG-a ili CT-a. Pregledi su bezbolni i pomažu u postavljanju tačne dijagnoze i praćenju zdravlja pluća.
RTG pluća -
RTG snimci grudnog koša prikazuju srce, pluća, krvne sudove i kosti, otkrivajući bolesti poput raka, upale pluća i srčanih problema. Obavljaju se kod simptoma kao što su bol u grudima ili otežano disanje. Postupak je bezbolan, uz malu izloženost zračenju, pa se trudnicama preporučuje zaštitna kecelja. RTG omogućava bolju dijagnostiku i planiranje terapije.
Sinusitis -
Paranazalni sinusi su šupljine u kostima lica koje smanjuju težinu kostiju, pojačavaju rezonancu glasa i vlaže udisani vazduh. Sinusitis je upala sinusa koja uzrokuje začepljenost, bol i moguće infekcije. Postoji akutni, subakutni, hronični i ponavljajući sinusitis. Uzroci uključuju infekcije i alergije. Lečenje varira od dekongestiva do antibiotika, a u težim slučajevima čak i hirurgije.
Skolioza -
Skolioza je neregularna lateralna krivina kičme koja može biti kongenitalna ili se razviti tokom rasta. Simptomi uključuju neravna ramena i istaknutiju lopaticu. Uzroci su često nepoznati, ali mogu uključivati genetske faktore, povrede i neuromuskularne bolesti. Lečenje obuhvata fizioterapiju, steznike, lekove ili hirurgiju, uz prilagođavanje dnevnih aktivnosti.
Spirometrija -
Spirometrija je važan test disanja koji meri kapacitet pluća i brzinu izdisaja, pomažući u dijagnozi stanja kao što su astma, HOBP i plućna fibroza. Važno je za procenu efekta tretmana i prati razvoj bolesti. Pre testa, važno je izbegavati cigarete i određene lekove. Test je bezbolan i bez značajnih posledica, a može izazvati privremeni umor ili vrtoglavicu.
Spondiloza -
Spondiloza, ili degenerativna bolest diska, je oblik artritisa koji pogađa diskove u kičmi, često uzrokujući bol i gubitak funkcije. Faktori rizika uključuju starenje, genetiku, prekomernu težinu i pušenje. Postoje tri tipa: cervikalna, torakalna i lumbalna spondiloza, svaka sa specifičnim simptomima. Dijagnoza uključuje fizičke preglede i slike, dok tretmani obuhvataju terapije i vežbe.
Srce -
Tumori srca mogu biti benigni ili maligni, i dok su benigni obično nekancerozni i često mogu biti uklonjeni hirurški, maligni su ozbiljniji i često zahtevaju kombinaciju terapija. Najčešći maligni tumor je sarkom, dok su miksomi najčešći benigni. Dijagnostika se vrši snimanjem poput CT i MR, a simptomi variraju u zavisnosti od veličine i lokacije tumora.
Steatoza jetre -
Steatoza jetre označava prisustvo viška masti u jetri, često bez simptoma, ali može otežati rad jetre. Postoje dva glavna tipa: metabolička i alkoholna bolest masne jetre. Rizik faktori uključuju gojaznost, insulinsku rezistenciju, dijabetes tipa 2 i konzumiranje alkohola. Lečenje uključuje gubitak težine, prestanak alkohola, vežbanje i promene u ishrani.
Stenoza traheje -
Stenoza traheje je suženje dušnika koje otežava disanje i može biti stečena ili urođena. Najčešći uzroci su intubacija, infekcije, autoimuni poremećaji i tumori. Simptomi uključuju pištanje, kratak dah i pomodrelost kože. Dijagnoza se postavlja bronhoskopijom ili CT-om. Lečenje može biti kratkotrajno (laserska hirurgija) ili dugoročno (stentiranje, rekonstrukcija) .
Teratom jajnika -
Ovarijalni teratom je tumor jajnika koji sadrži različita tkiva i može biti benigni ili maligni. Najčešći su benigni dermoidni cisti koji rastu sporo i često su asimptomatski. Maligni i nezreli tumori su ređi i zahtevaju agresivno lečenje. Simptomi uključuju bol u karlici i nadutost. Dijagnoza uključuje kliničku procenu, testove i snimanja, dok lečenje često zahteva hirurški zahvat.
Tuberkuloza -
Tuberkuloza (TB) je zarazna bolest koju izaziva bakterija Mycobacterium tuberculosis, uglavnom pogađa pluća, ali može zahvatiti i druge delove tela. Simptomi uključuju hronični kašalj, groznicu i umor. Prenosi se vazduhom, dok se dijagnoza postavlja rendgenom i testovima. Leči se antibioticima, a prevencija uključuje vakcinaciju i skrining rizičnih grupa. 2020. godine, TB je prouzrokovala 1,5...
Tumor dojke -
Tumor dojke obično pogađa žene, ali i muškarci mogu biti pogođeni. Delimo ih na benigne (nekancerozne) i maligne (kancerozne) . Simptomi uključuju kvržice i promene na dojci. Dijagnoza se vrši pregledima poput mamografije i biopsije. Lečenje uključuje hirurgiju, radioterapiju, hemoterapiju i hormonsku terapiju, u zavisnosti od tipa i stadijuma tumora.
Tumor jajnika -
Tumorske promene jajnika obuhvataju abnormalnosti poput benignih i malignih izraslina kao što su ciste, teratomi i rak. Simptomi mogu uključivati bolove u donjem delu stomaka, nadutost i menstrualne promene. Faktori rizika su genetski, hormonski i reproduktivni. Dijagnoza se postavlja putem ultrazvuka, CT-a, MR-a i biopsije, a lečenje uključuje hirurgiju, hemoterapiju i hormonoterapiju.
Tumor kože -
Tumor kože može biti benigni ili maligni, s glavnim faktorima rizika kao što su UV zraci i genetska predispozicija. Simptomi uključuju promene na koži, a dijagnoza obuhvata vizuelni pregled, dermatoskopiju i biopsiju. Faze tumora variraju od površinskih do onih koji se šire, a lečenje uključuje hirurgiju, krioterapiju, radioterapiju i imunoterapiju.
Tumor larinksa -
Tumor larinksa je vrsta raka grla koja utiče na larinks, ključna za govor. Simptomi uključuju promukao glas, teškoće pri disanju i nagli gubitak težine. Glavni uzroci su pušenje i alkohol, a rizični faktori uključuju porodičnu istoriju i lošu ishranu. Dijagnoza se postavlja kroz laringoskopiju i imidžing testove. Lečenje obuhvata operaciju, terapiju zračenjem i hemoterapiju.
Tumor štitne žlezde -
Tumori štitne žlezde su nekontrolisani rast ćelija u ovom organu i mogu biti benigni ili maligni. Simptomi uključuju čvorove na vratu, promuklost i poteškoće pri gutanju. Uzroci uključuju genetske mutacije i radijacionu izloženost. Dijagnoza se postavlja pregledom i testovima, a lečenje obuhvata operaciju, hormone i radioaktivni jod. Rani pregledi su ključni za uspešno lečenje.
Tumor žučne kese -
Tumori žučne kese, uključujući adenokarcinom kao najčešći, mogu biti benigni ili maligni. Simptomi uključuju bol u stomaku, mučninu, groznicu, drhtavicu i žuticu. Dijagnostika se sastoji od testova krvi, skeniranja i laparoskopije. Lečenje zavisi od stadijuma raka i može uključivati operaciju, hemoterapiju i radioterapiju, sa ciljem uklanjanja ili smanjenja tumora.
Urologija -
Urolozi su stručnjaci za lečenje problema urinarnog trakta i muških reproduktivnih organa. Urologija obuhvata širok spektar terapija, od lečenja infekcija urinarnog trakta do hirurških zahvata za oboljenja poput bubrežnih kamenaca. Uobičajeni simptomi obuhvataju bol pri mokrenju, hematuriju i učestalo mokrenje. Prevencija uključuje dobru hidrataciju, izbegavanje alkohola i održavanje higijene.
Vanmaterična trudnoća -
Vanmaterična trudnoća je stanje gde se oplođeno jaje razvija van materice, obično u jajovodu, što je opasno po život i zahteva hitnu intervenciju. Simptomi uključuju vaginalno krvarenje, bol u stomaku i ramenu, sa mogućim bolovima pri mokrenju. Lečenje može biti medikamentozno (metotreksat) ili operativno (laparoskopija) . Faktori rizika uključuju pušenje, starost preko 35 godina, STI, i...
Vaskularna hirurgija -
Vaskularne bolesti obuhvataju stanja koja utiču na arterije, vene i limfni sistem. Simptomi mogu biti nevidljivi, ali uključuju bledilo kože i rane koje teško zarastaju. Operacije kao što su bypass, uklanjanje aneurizma i tretman varikoznih vena su često neophodne. Prevencija uključuje zdravu ishranu, fizičku aktivnost i prestanak pušenja. Redovne kontrole su ključne za oporavak.
Mijelopatija -
Mijelopatija je poremećaj kičmene moždine uzrokovan kompresijom, često zbog starenja, disk hernije ili povreda, i može izazvati bol, slabost, utrnulost i gubitak pokreta. Razlikuje se od radikulopatije i miopatije. Može biti cervikalna, torakalna ili lumbalna. Dijagnoza obuhvata anamnezu, MR, CT i EMG, a lečenje može biti konzervativno ili hirurško, uz rehabilitaciju.
Holangitis -
Holangitis je upala žučnih kanala i može biti akutni ili hronični. Vrste uključuju akutni bakterijski, primarni bilijarni, i primarni sklerozirajući holangitis. Simptomi su groznica, bol i žutica. Dijagnoza se postavlja klinički uz testove krvi i snimanja. Lečenje uključuje endoskopsku drenažu, antibiotike i dodatne terapije za hronične oblike.
Atrofija bubrega -
Atrofija bubrega podrazumeva smanjenje veličine i funkcije bubrega. Simptomi uključuju promene u učestalosti mokrenja, pospanost i oticanje extremiteta. Uzroci su različiti, uključujući infekcije, aterosklerozu i dijabetes. Dijagnoza se postavlja putem fizičkog pregleda, analiza krvi i urina, kao i snimanja. Lečenje zavisi od uzroka i može uključivati dijalizu ili transplantaciju. Prevencija...