Šta su polipi sinusa?

Polipi u nosu su bezbolne izrasline unutar nosa ili šuplje površine unutar kostiju lica, takođe poznate kao sinusi.

Mali polipi sinusa možda ne izazivaju simptome. Veće izrasline ili grupe polipa mogu blokirati nos. Oni mogu dovesti do problema sa disanjem, nemogućnosti mirisa i infekcija.

Polipi u nosu mogu uticati na bilo koga. Ali oni su češći kod mladih i srednjih godina. Lekovi često mogu smanjiti nazalne polipe ili ih se otarasiti. Ali možda će biti potrebna operacija da bi se uklonili. Čak i nakon tretmana, polipi u nosu se često vraćaju.
Polip sinusa

Simptomi polipa sinusa

Polipi sinusa su povezani sa iritacijom i otokom, koji se naziva i zapaljenjem, unutrašnjeg dela nosa i sinusa koji traje više od 12 nedelja. Ovo je poznato kao hronični sinusitis. Ali moguće je imati hronični sinusitis bez polipa u nosu.

Ljudi koji imaju male polipe u sinusima možda ne znaju da ih imaju. Ali imati više od jednog polipa ili imati veliki polip može blokirati nos.

Uobičajeni simptomi hroničnog sinusitisa sa nazalnim polipima uključuju:
  • Curenje, začepljen nos
  • Sluz teče niz grlo, takođe poznat kao postnazalno kapanje
  • Gubljenje čula mirisa
  • Bol u licu
  • Glavobolje
  • Bol u zubima
  • Osećaj pritiska preko čela i lica.

Vrste polipa sinusa

Polipi sinusa se obično klasifikuju prema njihovoj veličini, obliku i mestu nastanka. Iako se sve vrste polipa u suštini formiraju iz iste vrste tkiva (sluzokože sinusa ili nosa) mogu se klasifikovati na nekoliko načina u zavisnosti od specifičnih karakteristika:
  1. Maksilarni polipi. Ovi polipi nastaju u maksilarnim sinusima, koji se nalaze ispod očiju, sa obe strane nosa. To su najčešći polipi, jer su maksilarni sinusi najčešće pogođeni hroničnim sinusitisom i upalama.
  2. Frontalni polipi. Polipi koji se formiraju u frontalnim sinusima, koji se nalaze u prednjem delu čela, iznad očiju. Ovi polipi mogu izazvati bol i pritisak u prednjem delu glave i čela.
  3. Etmoidni polipi. Ovi polipi nastaju u etmoidnim sinusima, koji se nalaze između očiju. Etmoidni polipi mogu blokirati nosne prolaze i ometati drenažu sluzi, izazivajući kongestiju i infekcije.
  4. Sphenoidni polipi. Polipi koji nastaju u sphenoidnim sinusima, koji se nalaze u unutrašnjem delu glave, iza očiju i nosa. Ovi polipi su ređi i mogu izazvati bol u glavi, posebno iza očiju.

Vrste polipa prema karakteristikama:
  • Jednostavni polipi. Ovi polipi su obično manji i mekši, iako mogu rasti tokom vremena. Obično nisu povezani sa ozbiljnijim bolestima, ali mogu izazvati nelagodnosti i blokirati nosne prolaze.
  • Polipi sa "loptičastim" izgledom. Ovi polipi imaju glatku, zaobljenu površinu i mogu imati veći uticaj na disanje kroz nos.
  • Polipi povezani sa alergijama. Ovi polipi su često prisutni kod osoba sa alergijama i mogu biti manji ili veći u zavisnosti od trajanja upale.
  • Polipi povezani sa cističnom fibrozom. Osobe sa cističnom fibrozom mogu razviti specifične vrste polipa koje se razlikuju od drugih u pogledu veličine i strukture.
Prema težini stanja:
  • Mali polipi. Obično ne izazivaju ozbiljne simptome i mogu biti neprimetni. Mogu se tretirati lekovima, kao što su steroidni sprejevi za nos.
  • Veliki polipi. Mogu izazvati ozbiljnije simptome, uključujući blokadu nosa, gubitak mirisa, infekcije sinusa i glavobolje. Ovi polipi često zahtevaju hirurški zahvat za uklanjanje.
Svaka vrsta polipa može se ponašati različito u zavisnosti od toga koji sinusi su pogođeni i koliko su veliki, a simptomi i tretmani mogu se prilagoditi prema vrsti i ozbiljnosti polipa.

Faktori rizika

Infekcije, alergije ili bilo koje stanje koje uzrokuje dugotrajnu upalu u nosu ili sinusima može povećati rizik od nazalnih polipa.

Stanja koja se često povezuju sa polipima sinusa uključuju:
  • Astma
  • Osetljivost na aspirin
  • Cistična fibroza
  • Dentalne infekcije
  • Nedostatak vitamina D.
  • Porodična istorija nosnih polipa takođe može povećati rizik.

Dijagnostikovanje polipa sinusa

Dijagnoza polipa sinusa počinje simptomima, anamnezom i fizičkim pregledom.

Testovi za dijagnozu polipa sinusa mogu uključivati:
  • Endoskopija nosa. Ovo uključuje korišćenje uske cevi sa osvetljenim sočivom ili sićušnom kamerom za gledanje unutrašnjosti nosa.
  • Metode slikanja. CT skeniranje (komjuteska tomografija) može pokazati veličinu polipa duboko u sinusima i gde se nalaze. Ove studije takođe mogu pomoći da se isključe drugi razlozi zbog kojih je nos začepljen.
  • Alergijski testovi. Kožni testovi mogu pokazati da li alergije izazivaju stalnu upalu. Ubodom kože, male kapi agensa koji izazivaju alergiju se ubadaju u kožu podlaktice ili gornjeg dela leđa. Zdravstveni radnik zatim prati kožu u potrazi za alergijskim reakcijama. Ako se kožni test ne može uraditi, test krvi može otkriti alergije.
  • Testovi krvi. Oni mogu tražiti stanje povezano sa nazalnim polipima, kao što su alergije ili problemi sa imunološkim sistemom.

Lečenje polipa sinusa

Lečenje polipa sinusa zavisi od njihove ozbiljnosti, veličine i simptoma koje izazivaju. Glavne opcije lečenja uključuju lekove i hirurgiju:
1. Lekovi:
  • Steroidni sprejevi za nos: Najčešće korišćeni lekovi za smanjenje upale i smanjenje veličine polipa.
  • Oralni steroidi: Ako sprejevi ne deluju, lekari mogu preporučiti oralne steroide (kao što je prednizon) za brže smanjenje upale.
  • Biološki lekovi: Lekovi poput dupilumaba koji stimulišu imunološki sistem i mogu smanjiti polipe, posebno kod osoba sa alergijama ili astmom.
  • Antibiotici: Ako je prisutna infekcija, lekar može propisati antibiotike.
2. Hirurgija: Ako lekovi ne pomognu, ili ako su polipi veliki, možda će biti potrebna hirurgija. Neki od minimalno invazivnih zahvata uključuju:
  • Polipektomija: Uklanjanje polipa pomoću malih hirurških instrumenata.
  • Balonska sinuplastika: Proširenje nosnih puteva balonom kako bi se olakšalo disanje, uz eventualno uklanjanje polipa.
  • Funkcionalna endoskopska sinusna hirurgija (FESS): Koristi se za uklanjanje polipa, oštećenih tkiva ili kostiju i rešavanje problema sa sinusima.
Lečenje obuhvata kombinaciju lekova i, ako je potrebno, hirurških zahvata, uz savetovanje o prevenciji i kontrolisanju alergija ili infekcija.
Ažurirano: Feb 28, 2025 | Izdavač: Zdravstvena ustanova Gaj | O nama

Često postavljana pitanja

Polipi u nosu su bezbolne izrasline unutar nosa ili sinusa koje mogu izazvati probleme kao što su blokada nosa i problemi sa disanjem. Često su povezani sa hroničnim sinusitisom.

Uobičajeni simptomi uključuju cureći ili začepljen nos, postnazalno kapanje, gubitak čula mirisa, bol u licu, i glavobolje. Simptomi se često javljaju kada polipi uzrokuju blokadu sinusa.

Lečenje uključuje korišćenje steroidnih sprejeva za nos i, ukoliko je potrebno, hirurške zahvate poput polipektomije ili funkcionalne endoskopske sinusne hirurgije (FESS) da bi se uklonili polipi i olakšalo disanje.

Termini i Definicije

Polip predstavlja benigni izraslina koji se razvija na sluzokoži u različitim delovima tela, uključujući nos, sinuse, debelo crevo, i matericu. Polipi mogu izazvati različite simptome u zavisnosti od njihove lokacije.

Sinusi su šupljine ispunjene vazduhom koje se nalaze u lobanjskom delu glave. Oni su obloženi sluzokožom i povezani su sa nosnom šupljinom. Glavne funkcije sinusa uključuju vlaženje vazduha koji udišemo i rezonanciju glasa.

Rinosinusitis je upala nosne šupljine i sinusa, često uzrokovana infekcijom, alergijom, ili polipima. Simptomi mogu uključivati začepljenost nosa, bol u licu, i glavobolju.

Kortikosteroidi su klasa lekova koji se često koriste za smanjenje upale i oticanja, a mogu biti primenjeni u obliku sprejeva, tableta, ili injekcija, posebno kod stanja kao što su astma, alergije, i sinusitis sa polipima.

Deviacija nosne pregrade je stanje u kojem je središnja nosna pregrada pomerena na jednu stranu, što može izazvati probleme sa disanjem i može biti povezano sa pojavom sinusnih polipa.

Hronični sinusitis predstavlja dugotrajno zapaljenje sinusa koje traje više od 12 nedelja uprkos lečenju. Često je izazvano infekcijama, nazalnim polipima, ili anatomski uslovima poput devijacije pregrade.

Alergijski rinitis je upala unutrašnjosti nosa izazvana alergijskom reakcijom. Simptomi uključuju kijanje, svrab nosa, i curenje nosa. Povezuje se sa povećanim rizikom za razvoj sinusnih polipa.
Podeli

Blog

A
B
K
B
C
D
E
F
G
H
I
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
M
H
A