Šta je kalkuloza mokraćne bešike?

Kalkuloza mokraćne bešike nastaje usled nakupljanja minerala kada se bešika ne isprazni potpuno nakon mokrenja.

Vremenom, preostali urin postaje koncentrisan, a minerali unutar tečnosti formiraju kristale. Mokraćna kiselina, hemijska supstanca koju telo oslobađa razgradnjom određenih materija, najčešće čini bešične kamence.

Bešični kamenci mogu ostati u bešici neko vreme bez izazivanja simptoma. Često se otkrivaju slučajno, prilikom rendgenskog snimanja iz drugog medicinskog razloga. Veći kamenci obično zahtevaju uklanjanje od strane lekara.

Nekada se formira samo jedan kamen, dok se u drugim slučajevima može pojaviti više njih.

Oni mogu imati različite oblike. Neki su gotovo sferični, dok su drugi nepravilnog oblika.
Šta je kalkuloza mokraćne bešike?

Da li je kamen u bešici isto što i kamen u bubregu?

Kamen u bešici i bubreg se razlikuju.

Većina kamena u bešici će se formirati u bešici. U nekim slučajevima, međutim, kamenje koje se formira u bubrezima može biti dovoljno malo da se spusti u bešiku kroz uretere (cevi koje idu od bubrega do bešike). U ovom slučaju, kamen u bubregu može postati kamen u bešici.

Ponekad će ovo kamenje izaći iz tela dok je još veoma malo. U drugim slučajevima, kamenje u bešici može postepeno da skupi više mineralnih kristala, postajući sve veće i teže prolazno tokom vremena.

Simptomi kalkuloze mokraćne bešike

Kalkuloza mokraćne bešike možda neće odmah izazvati simptome. Ali, ako kamen iritira bešiku, simptomi mogu uključivati:
  • Nelagodnost ili bol u penisu
  • Redovnije mokrenje
  • Potrebno je više vremena da počne mokrenje
  • Bol u stomaku (pretežno donjem delu)
  • Neprijatnost prilikom mokrenja
  • Obojen urin (krvlju)
  • Zamućen ili nenormalno taman urin.

Uzroci kalkuloze mokraćne bešike

Kamenje u bešici počinje da raste kada urin ostane u bešici nakon što osoba urinira. Ovo je često zbog osnovnog zdravstvenog stanja koje sprečava da se bešika potpuno isprazni.

Pored kamena u bubregu, koji se može kretati kroz uretere i uzrokovati blokadu, drugi uzroci kamena u bešici mogu uključivati:
  • Neurogena bešika: Ako su nervi koji prolaze između bešike i nervnog sistema oštećeni, kao što je moždani udar ili povreda kičme, bešika se možda neće u potpunosti isprazniti.
  • Uvećana prostata: Ako je prostata uvećana, može pritisnuti uretru i izazvati poremećaj protoka urina, ostavljajući nešto urina u bešici.
  • Medicinski uređaji: Kamenje u bešici može biti uzrokovano kateterima ili drugim medicinskim uređajima ako se pomeri u bešiku.
  • Upala bešike: Infekcije urinarnog trakta ili terapija zračenjem mogu dovesti do povećanja bešike.
  • Divertikule mokraćne bešike: Unutar bešike se mogu formirati vrećice. Ako kesice narastu do velike veličine, one mogu zadržati urin i sprečiti da se bešika potpuno isprazni.
  • Cistocele: Kod ljudi sa vaginom, zid bešike može postati slab i pasti do vagine. Ovo može uticati na protok urina iz bešike.
  • Dehidracija: Ako ne pijete dovoljno tečnosti, minerali se nakupljaju u bešici umesto da se razblaže i uklone urinom.
  • Povećana cistoplastika: Ova procedura, u kojoj je crevno tkivo pričvršćeno za bešiku da bi je povećalo, može prouzrokovati da nešto urina ostane u bešici.

Komplikacije kalkuloze mokraćne bešike

Iako neki kamenci u bešici ne daju nikakve simptome, oni i dalje mogu dovesti do komplikacija ako se ne uklone. Dve glavne komplikacije su:
  • Hronična disfunkcija bešike: Ovo može uključivati često mokrenje koje je bolno i neprijatno. Ponekad kamenje u bešici može u potpunosti da blokira urin da izađe iz tela.
  • Infekcije urinarnog trakta: Mogu se javiti ponovljene infekcije.

Dijagnostikovanje kalkuloze mokraćne bešike

Dijagnoza kamena u bešici može uključivati niz različitih testova:
  • Fizički pregled: Lekar može staviti ruke na pacijentov donji abdomen da oseti da li mu je bešika uvećana. Lekar može da pregleda rektum da proveri da li je prostata uvećana.
  • Analiza urina: Uzorak urina može se testirati na znake krvi, bakterija i kristalizovanih minerala.
  • CT skener (kompjuterska tomografija): CT skeniranje kombinuje višestruke rendgenske slike da bi se napravila detaljna slika unutrašnjih organa.
  • Ultrazvuk: Ova vrsta skeniranja stvara sliku odbijanjem zvučnih talasa visoke frekvencije od unutrašnjih organa.
  • Rendgen: Zdravstveni radnik može naručiti rendgenski snimak, ali se na rendgenskom snimku ne pojavljuju sve vrste kamena u bešici.

Lečenje kalkuloze mokraćne bešike

Ako se kamenčići u bešici uhvate dok su još mali, povećana količina vode može biti dovoljna da ih prirodno prođe.

Ako su kamenci mokraćne bešike preveliki da bi mogli da prođu u urinu, lečenje obično uključuje njihovo razbijanje ili uklanjanje hirurškim putem.

Razbijanje kamena u bešici
U postupku koji se zove "cistolitolapaksija“, lekar ubacuje tanku cev sa kamerom na kraju u uretru (otvor koji se nalazi na kraju penisa ili iznad vagine). Doktor može da vidi kamenje kroz cev i razbije ih.

Lekar će koristiti laser, ultrazvuk ili mali alat da razbije kamenje pre nego što ih opere (ili usisava). Ova procedura se izvodi pod anestezijom.

Komplikacije od cistolitolapaksije su retke, ali mogu uključivati suze u zidu bešike i infekcije.

Hirurško uklanjanje
Ako su kamenci preveliki da bi se razbili pomoću cistolitolapaksije, operacija je alternativna opcija lečenja.
Hirurg će ući u bešiku kroz rez na stomaku i ukloniti kamenje iz bešike. Svaka hirurška procedura nosi određene rizike, tako da je cistolitolapaksija uvek prvi izbor kada je to moguće.
Ažurirano: Mar 11, 2025 | Izdavač: Zdravstvena ustanova Gaj | O nama

Često postavljana pitanja

Kalkuloza mokraćne bešike nastaje usled nakupljanja minerala kada se bešika ne isprazni potpuno nakon mokrenja.

Kamenci u bešici se obično formiraju zbog preostalog urina koji postaje koncentrisan, a minerali unutar tečnosti formiraju kristale.

Neurogena bešika, uvećana prostata, i dehidracija su važni uzroci kalkuloze mokraćne bešike.

Termini i Definicije

Mokraćna bešika je organ u ljudskom telu koji skladišti urin pre nego što se izluči iz tela. Bešika je deo mokraćnog sistema i igra ključnu ulogu u filtriranju i izlučivanju otpadnih materija.

Urin je tečni otpadni produkt metaboličkih procesa u organizmu, koji se izlučuje kroz bubrege u urinarnom traktu. Sadrži izbacive materije kao što su urea, kreatinin, soli i voda.

IMP je infekcija bilo kog dela mokraćnog sistema, a najčešće uključuje uretru i mokraćnu bešiku. Simptomi mogu uključivati osećaj pečenja pri mokrenju, češću potrebu za mokrenjem, i mutan ili krvav urin.

Cistoskopija je dijagnostička procedura koja omogućava lekaru da vizualno pregleda unutrašnjost mokraćne bešike i uretre pomoću cistoskopa, instrumenta opremljenog kamerom.

Litotripsija je medicinski postupak koji koristi udarne talase ili lasersku tehnologiju za razbijanje kamenaca u mokraćnoj bešici na manje komade koji se lakše mogu izbaciti iz tela.
Podeli

Blog

A
B
K
B
C
D
E
F
G
H
I
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
M
H
A