Šta je postcovid?

Postcovid je stanje takozvanih produženih simptoma virusa Korona, upornih poteškoća koje su prisutne kod pacijenta i nakon preležane bolesti i dobijenog negativnog testa. Ove dugoročne posledice infekcije su poznate i pod nazivom dugi Covid, post-akutni Covid, hronični Covid.
Šta je postcovid?


Zašto se javlja postcovid sindrom?

Nije sa preciznošću utvrđeno zašto dolazi do produženog Covida i zašto se isti javlja samo kod pojedinih pacijenata. Svakako, ono što je primećeno je da se post Korona javlja za nijansu češće kod pacijenata koji su preležali teži oblik virusa i imali duži proces oporavka.

Ne postoji test kojim se može tačno utvrditi da li neko lice pati od postkovid simptoma, što dodatno otežava zdravstvenim radnicima prepoznavanje širokog spektra stanja nakon Korone. Kako bi vaš lekar doneo zaključak da li imate dugotrajne posledice nakon virusa Korona, uzeće u obzir simptome koje ste imali u toku lečenja, simptome koje imate u trenutku ponovnog javljanja lekaru, zdravstvenu istoriju i nalaze koje ste uradili do sad.

Kada se javljaju i koji su simptomi postcovid-a?

Postcovid može trajati od četiri nedelje do čak nekoliko meseci nakon infekcije. Kod pojedinih pacijenata se dešava da simptomi nestanu i vrate se, te zahtevaju ponovno lečenje.

Medicina je primetila izvesne simptome nešto češće prijavljivane u odnosu na druge, te se isti mogu izdvojiti na sledeći način:
  • Neobjašnjivi umor koji ometa svakodnevno funkcionisanje
  • Umor koji se pogoršava nakon fizičkog ili mentalnog napora (poznat i kao "slabost posle napora")
  • Groznica
  • Respiratorni i srčani simptomi
  • Otežano disanje ili kratak dah
  • Kašalj i bol u grudima
  • Ubrzano kucanje, "lupanje" srca
  • Neurološki simptomi
  • Poteškoće u razmišljanju ili koncentraciji (ponekad se naziva i "magla mozga")
  • Glavobolja
  • Poremećaj spavanja
  • Vrtoglavica prilikom ustajanja
  • Promena mirisa ili ukusa
  • Depresija ili anksioznost
  • Digestivni simptomi
  • Dijareja i bol u stomaku

Dugoročne posledice virusa Korona

Problemi sa disanjem nakon virusa COVID-19
Teži oblik virusa COVID-19 ili loš pristup lečenju uz izbegavanje neophodnog mirovanja tokom oporavka mogu izazvati takozvane ožiljke i druge trajne probleme na plućima.

Oporavak pluća nakon COVID-19 je moguć, ali je potrebno vreme i nega. Struka kaže da mogu proći i meseci kako bi se nečija funkcija pluća vratila na nivo pre COVID-19.

Problemi sa srcem
Infekcija virusa Korona kod pojedinih pacijenata može ostaviti i trajne posledice na rad srca, posebno uključujući upalu srčanog mišića. Studije su pokazale da upravo zbog poremećenog rada srca može doći do pojave kratkog daha, palpitacije, ubrzanog rada srca.

Oštećenje bubrega
Veoma je važno ispitati bubrežnu funkciju nakon preležanog virusa, kako bi se, ukoliko je virus ostavio izvesne posledice, što pre pristupilo lečenju i tako izbegao bilo kakav dugoročni poremećaj rada bubrega ili na kraju i sama dijaliza.

Kako se pristupa lečenju postcovid sindroma?

Ukoliko pacijent sumnja na postcovid ili ima bilo kakve poteškoće, poželjno je potražiti savet i pregled lekara koji će proceniti situaciju i uputiti da neophodne preglede na osnovu kojih će prepisati i adekvatnu terapiju.

Obzirom da je SARS-CoV-2 oboljenje respiratornog sistema, odnosno virus koji često veoma lako može pogoršati zdravlje pluća i bronhija, savetuje se odlazak na pulmološki pregled, gde će vas lekar specijalista pulmolog, u našoj klinici dr Slobodan Belić, pregledati, zaključiti na osnovu fizičkog pregleda šta se dešava sa ovim važnim organom u vašem telu i eventualno uputiti na dodatne analize, kao što je najčešće rendgen RTG pluća.

Kako bi lekar sa preciznošću utvrdio koji su pravilni koraci pregleda i terapije, potrebno je da otvoreno i detaljno razgovarate sa lekarom i uputite ga:
  • Kada su tačno primećeni simptomi
  • Kako simptomi utiču na obavljanje svakodnevnih aktivnosti
  • Da li ste primetili postepeno ili naglo pogoršanje
Lekar vas, pored pomenutih radioloških pregleda, može uputiti i na laboratorijske analize kako bi sagledao i kompletnu krvnu sliku.
Ažurirano: Feb 6, 2025 | Izdavač: Zdravstvena ustanova Gaj | O nama

Često postavljana pitanja

Postcovid je stanje produženih simptoma virusa Korona koje ostaju prisutne kod pacijenta i nakon preležane bolesti i negativnog testa. Ove posledice su poznate kao dugi Covid, post-akutni Covid, ili hronični Covid.

Najčešći simptomi postcovid-a uključuju neobjašnjivi umor, umor koji se pogoršava nakon fizičkog ili mentalnog napora, otežano disanje, kašalj, ubrzano kucanje srca, probleme sa koncentracijom (poznato kao "magla mozga“), glavobolju i poteškoće sa spavanjem.

Za lečenje postcovid sindroma, važno je posetiti lekara koji će proceni situaciju i uputiti na neophodne preglede kako bi se prepisala adekvatna terapija. Preporučuje se odlazak na pulmološki pregled radi provere stanja pluća i drugih analiza ako je potrebno.

Termini i Definicije

Postcovid se odnosi na zdravstveno stanje koje se javlja nakon akutne faze COVID-19. Simptomi mogu potrajati nedeljama ili mesecima, čak i nakon što je osoba zvanično izlečena od virusa SARS-CoV-2.

COVID-19 je bolest izazvana virusom SARS-CoV-2, koja se prvi put pojavila krajem 2019. godine u Kini. Izaziva respiratorne probleme i može izazvati teške kliničke simptome, uključujući pneumoniju i sindrom akutnog respiratornog distresa.

SARS-CoV-2 je koronavirus koji uzrokuje bolest COVID-19. Pripada istoj porodici virusa kao i SARS i MERS i prenosi se kapljično, direktnim kontaktom ili aerosoli.

Long COVID je termin često korišćen kao sinonim za postcovid i odnosi se na produžene simptome i posledice koje pacijenti osećaju nakon inicijalnog oporavka od COVID-19.

Pandemija je globalno rasprostranjena epidemija koja pogađa veliki broj ljudi u više zemalja ili kontinenata. COVID-19 je proglašen pandemijom od strane Svetske zdravstvene organizacije u martu 2020. godine.

Vakcina je biološka priprema koja pomaže imunitetnom sistemu da prepozna i zaštiti organizam od bolesti. Različite vakcine su razvijene kako bi se prevenirala infekcija COVID-19.

Respiratorni sistem je skup organa i struktura koji omogućavaju disanje. Obuhvata nosa, grlo, bronhije i pluća, i često je primarno pogođen kod COVID-19 infekcije.

Imuni sistem je odbrambeni mehanizam tela protiv infekcija. Uloga mu je da identifikuje i uništi patogene, uključujući viruse poput SARS-CoV-2, ali može biti narušen ili preopterećen tokom i nakon infekcije COVID-19.
Podeli

Blog

A
B
K
B
C
D
E
F
G
H
I
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
M
H
A